Motivačné korporátne okienko Reginy Ovesnej-Straky
1) Na začiatku dňa vám odporúčam sa pred prácou poriadne namotivovať. Postavte sa pred zrkadlo a skúste si podstatu. Čo vás ženie dopredu? Čo vás poháňa? Hlboký nádych. Hlboký výdych. Pozrite sa sebe do očí a opakujte slová. „Robím to pre hypotéku. Robím to pre hypotéku. Robím to pre hypotéku.“
Ak to nepomáha, skúste sa zadĺžiť ešte viac, pretože nič nenamotivuje lepšie ako hrozba nezaplatených účtov a riziko exekúcie.

2) Počas vašej kariéry sa môže stať, že vám veci a správanie kolegov nebude dávať zmysel. V takýchto chvíľach sa vraciam do svojho detstva a rozpomeniem si na moju obľúbenú rozprávku Cisárove nové šaty. Vo svojom vnútri hľadám to dievčatko, ktoré upozornilo na nahého cisára a keď to dievčatko nájdem, tak si musím uvedomiť, že ho treba zabiť. Ukazovať svojvoľne prstom na evidentné veci je luxusom detí. V dospelom veku sa treba pre vlastné dobro držať pravidlami kolektívneho rozhodovania. Ak sa vám zdá byť cisár nahý, ale kolektív tvrdí, že je oblečený, tak je proste oblečený a neriešte to, pokiaľ nechcete byť za čiernu ovcu. Čo je podľa vás lepšie? Byť obľúbený v kolektíve a mať zamestnanie? Alebo byť neobľúbený a bez zamestnania? Tak vidíte, že si sami viete túto otázku zodpovedať.

3) Prejavte v práci aktivitu! Čo to znamená? Sťažujte sa, ako toho máte veľa a ako nestíhate. Ak nemáte čo robiť, tvárte sa, že na niečom pracujete. Vhodnými pomôckami je messenger na Facebooku, Solitér, alebo moje stále po toľkých rokoch obľúbené Míny.
Majte však pripravený textový dokument, ktorý môžete otvoriť v prípade, ak by šiel váš nadriadený okolo. Vtedy treba začať ťukať do klávesnice a opäť sa sťažovať, koľko toho máte veľa a ako nestíhate.

4) Prejavte nadštandardnú aktivitu! Ako na to? Z času na čas sa treba v práci skutočne obetovať a zostať predsa len dlhšie, ako sa od vás očakáva a prejaviť nečakaný pracovný výkon. Postup je jednoduchý. Celý deň neodpovedajte na maily, radšej sa flákajte a šetrite si energiu na večer. Keď odídu všetci kolegovia z kancelárie, rozptýľte sa napríklad štrikovaním, aby ste zabili čas. Keď už upratovačky zhasínajú svetlá v celej budove, začnite odpisovať maily. Kvôli ignorantom, ktorí si nevšímajú čas odoslania mailu, odporúčam začať nenúteným pozdravom: „Prajem príjemný neskorý večer...“ Kópia na šéfa je samozrejmosť.
Ak náhodou sa na porade bude riešiť určitý problém, poukážte na svoju angažovanosť jednoduchou výčitkou: „Prepáčte, ale kto minule ostal v práci do noci?“

5) Chopte sa zodpovednosti! To v praxi znamená tri slová. Delegovať! Delegovať! Delegovať!
Ak na váš pracovný mail príde úloha, stlačte tlačidlo FORWARD a prepošlite ju na kolegu. Ak prídu ďalšie požiadavky, presúvajte ich na ďalších kolegov, nechcete sa predsa zničiť.
Odporúčam venovať všetku svoju energiu najpodstatnejšej veci – excelovskej tabuľke, do ktorej si zapíšete, čo ste na koho delegovali. Dajte si na nej poriadne záležať, pretože ak príde k najhoršiemu, mala by vyzerať elegantne a prehľadne, aby ste na jej základe mohli na niekoho hodiť vinu. Ak niekoho vyhodia, možno to po prvý krát zamrzí, ale nebojte sa, časom a ďalšími padákmi sa tým budete trápiť menej a menej. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Držte sa mojich rád a želám vám veľa pracovných úspechov.

Vaša
Regina

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára